Degree Mechanical : Achievements

Research And Publications

Student Achievements

Participations and Awards in inter Institute Events by Students: 2018-19
Sr. No. Name of Student Event College Prize
1 Indraja A Dandekar ZEST 19 COEP Winner
2 Indraja A Dandekar BIZ Multiverse WCE, Sangli Finalist
3 Shreya D Mali ZEST 19 COEP Winner
4 Atharv Patil Kabaddi MIT Runner Up
5 Swaraj Chavan Tifan 2019 SAE India Winner
6 Omkar Ghorpade Tifan 2019 SAE India Winner
7 Sumit Hargude Tifan 2019 SAE India Winner
8 Avdhut Sangameshwkar Tifan 2019 SAE India Winner
9 Sagar Kulkarni Tifan 2019 SAE India Winner
10 Parikshit Bhosale Tifan 2019 SAE India Winner
11 Nagesh Pujari Tifan 2019 SAE India Winner
12 Abhishek R Ghatage Tifan 2019 SAE India Winner
13 Aniket R. Mule Tifan 2019 SAE India Winner
14 Shweta U. Patil Tifan 2019 SAE India Winner
15 Komal Chougule Tifan 2019 SAE India Winner
16 Sneha Gadade Tifan 2019 SAE India Winner
17 Teja R. Gavhane Tifan 2019 SAE India Winner
18 Sourabh Birnale Tifan 2019 SAE India Winner
19 Sammed S Patil Tifan 2019 SAE India Winner
20 Sourabh S Thorat Tifan 2019 SAE India Winner
21 Rushikesh D Patil Tifan 2019 SAE India Winner
22 Manoj L Patil Tifan 2019 SAE India Winner
23 Mahaling R. Bhajibhakare Tifan 2019 SAE India Winner
24 Rahul T Sargar Tifan 2019 SAE India Winner
25 Priyanka S Patil Tifan 2019 SAE India Winner
26 Kshitija S Mali Tifan 2019 SAE India Winner
 
Participations and Awards in inter Institute Events by Students: 2018-19
Sr. No. Name of Student Event College Prize
27 Aditya G Mane Tifan 2019 SAE India Winner
28 Akhilesh K Joshi Tifan 2019 SAE India Winner
29 Indraja A Dandekar Tifan 2019 SAE India Winner
30 Tanvir Harunashid Mulla IKC Nexus Motorsports Participant
31 BHushan B patil IKC Nexus Motorsports Participant
32 Sourabh vasant Rajmane IKC Nexus Motorsports Participant
33 Verendra P Patil IKC Nexus Motorsports Participant
34 Pratik N Patil IKC Nexus Motorsports Participant
35 Rohan Dilip Chavan IKC Nexus Motorsports Participant
36 Amarsingh Patil IKC Nexus Motorsports Participant
37 Onkar G jadhav IKC Nexus Motorsports Participant
38 Omkar S Vani IKC Nexus Motorsports Participant
39 Abhishek S Palkar IKC Nexus Motorsports Participant
40 Mahamadsad D jamadar IKC Nexus Motorsports Participant
41 Paras A Patil IKC Nexus Motorsports Participant
42 Ashitosh S. Nagargoje IKC Nexus Motorsports Participant
43 Shivkiran S. Shetty IKC Nexus Motorsports Participant
44 Shubham S. Tahshidar IKC Nexus Motorsports Participant
45 Swaroop S Gavali IKC Nexus Motorsports Participant
46 Rushikesh S. Chitre IKC Nexus Motorsports Participant
47 Karande Vinayak Nirmiti(C2S) PVPIT 1st runner up
48 Dhaygude Shubham Nirmiti(C2S) PVPIT 1st runner up
49 Mali Nikhil Nirmiti(C2S) PVPIT 1st runner up
50 Kamble Amit Nirmiti(C2S) PVPIT 1st runner up
51 Raval Shubham Nirmiti(C2S) PVPIT 1st runner up
Participations and Awards in inter Institute Events by Students: 2018-19
Sr. No. Name of Student Event College Prize
52 Uttare Sushant S. Nirmiti(Auto kick) PVPIT Participant
53 Jadhav Akash Volley Ball PVPIT Winner
54 Chavan Suraj Volley Ball PVPIT Winner
55 Jadhav Akash Volley Ball

(Sangli Zonal)

Sangli Zonal Winner
56 Erandole Pragati Javelin Throw Dbatu Winner
57 Jadhav Onkar Badminton     (Sangli Zonal) Sangli Zonal Winner
58 Dandekar Indraja Badminton Dbatu Winner
59 Erandole Pragati Badminton Dbatu Winner
60 Valsang Nikhil Cricket                     (Sangli Zonal) Sangli Zonal Participant
61 Podajale Santosh Football PVPIT Winner
62 Pawar Vishal Football PVPIT Winner
63 Shingade Satyajeet V Football PVPIT Winner
64 Sonavale Hrishikesh V Football PVPIT Winner
65 Sutar Nikhil G Football PVPIT Winner
66 Pol Ruturaj S Football PVPIT Winner
67 Shaikh Sahil S Football PVPIT Winner
68 Belwalkar Abhishek S Football PVPIT Winner
69 Naik Pradyumna V Football PVPIT Winner
70 Kanade Shriyash S Football PVPIT Winner
71 Dhobale Suhas D NIRMITI C2S PVPIT Runner Up
72 Pol Krishna C NIRMITI C2S PVPIT Runner Up
73 Patil Amol Baban NIRMITI C2S PVPIT Runner Up
74 Pol Krishna C NIRMITI Aptica PVPIT Participant
75 Patil Amol Baban NIRMITI Aptica PVPIT Participant
76 Chavan Suraj V Volleyball Sangli Zone Participant
Participations and Awards in inter Institute Events by Students: 2018-19
Sr. No. Name of Student Event College Prize
77 Chougule Shubhaam Football PVPIT Winner
78 Nadaf Mohsin R Volleyball PVPIT Winner
79 Patil harshal V Volleyball PVPIT Winner
80 Pattanshetti Swapnil D Volleyball PVPIT Winner
81 Sidwadkar Prajyot Dilip Volleyball PVPIT Winner
82 Sidwadkar Prajyot Dilip Volleyball Sangli Zone Winner
83 Jadhav Akash D Volleyball Sangli Zone Winner
84 Jadhav Mukesh S Volleyball COEP Participant
85 Jadhav Mukesh S Volleyball COEP(Zest) Participant
86 Patil Atharva C Kabaddi DbATU Runner Up
87 Patil Atharva C Kabaddi COEP(Zest) Winner
88 Dandekar Indraja A Badminton mix Double COEP(Zest) Winner
89 Jadhav Mukesh S Volleyball PVPIT Winner
90 Chavan Rushikesh Student Conference Abhigyan COE Kolhapur Participant
91 More Sakshi Student Conference Abhigyan COE Kolhapur Participant
92 Momin Shahin Student Conference Abhigyan COE Kolhapur Participant
Sr. No. Name of Student Event College Prize
1 Abhijeet Dilip Patil Kabaddi MIT-WPU Winner
2 Swaraj Chavan Tifan 2017 SAE India Participant
3 Omkar Ghorpade Tifan 2017 SAE India Participant
4 Swaraj Chavan ROBOWAR COE Pune Participant
5 Abhishek Ghatage Tifan 2017 SAE India Participant
6 Aniket Mule Tifan 2017 SAE India Participant
7 Omkar Ghorpade eRyla-2.0 Rotary Club Participant
8 Omkar Ghorpade Rotract club President Rotary Club Participant
9 Omkar Ghorpade TECHNOCRAT WCE, Sangli Participant
10 Omkar Ghorpade MRIDANGAN Rotary Club winner
Sr. No. Name of Student Event College Prize
1 Miss.Shreya Deepak Mali Badminton Zonal Winner
2 Mr.Tayyab Jamadar Brain Strom PVPIT Budhgaon Runner Up
3 Mr.Kiran Patil Brain Strom PVPIT Budhgaon Runner Up
4 Miss.Darshana Chavan Brain Strom PVPIT Budhgaon Winner
Sr. No. Name of Student Event College Prize
2 Mr. Gajanan Kolekar Kabbadi MAEER’s MIT Pune Winner
3 Mr. Ranjit  Patil Kabbadi MAEER’s MIT Pune Winner
4 Mr. Abhijit Mali Kabbadi MAEER’s MIT Pune Winner
5 Mr. Omakr Limaye Chess Zonal Shivaji University Third
6 Mr. Satyajeet Suryavanshi Chess Zonal Shivaji University Third
7 Mr. DigvijaySuryavanshi Chess Zonal Shivaji University Third
8 Vichare Omkar Suresh Poster Presentation PVPIT 1st Prize
9 Gejage Sunil  Sonappa PVPIT
10 Shinde Rajvardhan S. Poster Presentation PVPIT 3rd Prize
11 Pawar Ravikumar P. PVPIT
12 Mahadik Hrishikesh Poster Presentation PVPIT 2nd Prize
13 Kore  Mahesh PVPIT
14 Bajaj Ankita Box Cricket MECHANO Winner
PVPIT
15 Kale Swapnil B 104thindian ISCA Participant
Science Kolkata
Sr. No. Name of Student Event College Prize
1 Kolekar Gajanan N. Kabaddi Zonal Participated
2 Mali Abhijeet D. Kabaddi Zonal Participated
3 Vinayak Shitole Kabaddi Zonal Participated
4 Ranjit Patil Kabaddi Zonal Participated
5 Shraddha Desai Air Rifle State Gold
6 Durgadevi Salagar Mechano 2K15, Lathe War PVPIT Budhgaon Runner up
7 Suhas Mokashi Discovery 2K15, Robo Soccer ADCET, Ashta Runner up
Trailblazer 2K15, CAD Master RIT Shortlisted for 3rd round
8 Manoj Rankhamb Discovery 2K15, Robo Soccer ADCET, Ashta Runner up
9 Jadhav Shivraj Mechano 2K15, Mathopedia PVPIT Participated
Gajanan Kolekar
10 Vishwajit Ghatage Mechano 2K15, Box Cricket PVPIT Participated
11 Niranjan Pandhare IPL Auction PVPIT Participated
Parshwa Kothari
12 Mali Abhijeet D Auction Smart Buildsmart 2k16 PVPIT Participated
IPL Auction SBGI Participated
13 Rahul Rangar CRAFTTECH WCI, Sangli Runner Up
Vertex 2015
14 Jadhav Amarsingh S Logic Hunt GCOE, Karad Winner
AAvishkar2k16
15 Jadhav Amarsingh S IPL Auction SBGI, Miraj Participated
YANTROTSAV 2k16
16 Jadhav Amarsingh S Auction Smart Buildsmart 2k16 PVPIT Participated
17 Katti Sharangpani Abhay National Level Engineering Students Project Competition  ELECRAMA-2016 Engineer energizing india Participated
18 Mane Sandeep Tanaji National Level Engineering Students Project Competition  ELECRAMA-2016 Engineer energizing india Participated
19 Dambalkar  Pranav Vijay National Level Engineering Students Project Competition  ELECRAMA-2016 Engineer energizing india Participated
20 Kulkarni  PavanPramod National Level Engineering Students Project Competition  ELECRAMA-2016 Engineer energizing india Participated
21 Phadke Rohit Purushottam National Level Engineering Students Project Competition  ELECRAMA-2016 Engineer energizing india Participated
22 Satish B Kamble SENSE-EXPO2k16 PVPIT Participated
23 Aditya A. Kale SENSE-EXPO2k16 PVPIT Participated
24 Bhosale Manoj Sopan SENSE-EXPO2k16 PVPIT Participated
25 ShindePravin Tanaji SENSE-EXPO2k16 PVPIT Participated
26 Utture Omkar Nittin SENSE-EXPO2k16 PVPIT Participated
27 Patil ShivanandKishor SENSE-EXPO2k16 PVPIT Participated
28 Nakate Nagesh Revansidha SENSE-EXPO2k16 PVPIT Participated
29 Kokate Akshaykumar Shrikant SENSE-EXPO2k16 PVPIT Participated
30 Mali Sanket Sanjay SENSE-EXPO2k16 PVPIT Participated
31 LattheAniket Ashok SENSE-EXPO2k16 PVPIT Participated
32 Kore  Suraj  Sanjaykumar SENSE-EXPO2k16 PVPIT Participated
33 Shaha Sohan  Santosh SENSE-EXPO2k16 PVPIT Participated