Degree Mechanical : Results

Academic Toppers

Class – B.E.Mechanical (A)

Rank Name of Student Marks Obtained Total Marks %
1 Chavan Darshana Dasharath 1162 1600 72.63
2 Chavan Pratik Madhukar 1154 1600 72.13
3 Chougule Shubham Balasaheb 1154 1600 72.13

Class – B.E.Mechanical (B)

Rank Name of Student Marks Obtained Total Marks %
1 Lohar Rohini Chandrakant 1198 1600 74.88
2 Mane Yogesh Arjun 1176 1600 73.50
3 Mali Pramod Raghunath 1171 1600 73.19

Class – B.E.Mechanical (C)

Rank Name of Student Marks Obtained Total Marks %
1 Salunkhe Pradip Dashrath 1119 1600 69.94
2 Manugade Shekhar Subhash 1105 1600 69.06
3 Ghatge Pooja Ramesh 1100 1600 68.75

Class – T.E.Mechanical (A)

Rank Name of Student Marks Obtained Total Marks %
1 Petkar Pranav Vijay 1204 1600 75.25
2 Bhosale Bapuso Pandurang 1196 1600 74.75
3 Kolekar Vinayak Vitthal 1156 1600 72.25

Class – T.E.Mechanical (B)

Rank Name of Student Marks Obtained Total Marks %
1 Gije Rushikesh Subhash 1152 1600 72
2 Mandavkar Rasika Ramchandra.(D) 1144 1600 71.50
3 Jadhav Amruta Sanjay (D) 1112 1600 69.50

Class – T.E.Mechanical (C)

Rank Name of Student Marks Obtained Total Marks %
1 Ghode Sachin Raosaheb 1038 1600 64.88
2 Pujari Pranav Ramchandra 1024 1600 64.00
3 Vharate Shreejyot Chandrakant 983 1600 61.44

Class – T.E.Mechanical (D)

Rank Name of Student Marks Obtained Total Marks %
1 Bhosale Manoj Sopan 1100 1600 68.75
2 Kale Aditya Avinash 1050 1600 65.63
3 Rajmane Rishabh Manohar 1043 1600 65.19

Class – S.E.Mechanical (A)

Rank Name of Student Marks Obtained Total Marks %
1 Kulkarni Sagar Shrikrishna 1144 1600 71.50
2 Rasal Sumit Dilip (D) 1112 1600 69.50
3 Pitke Satyajit Mahadev (D) 1079 1600 67.44

Class – S.E.Mechanical (B)

Rank Name of Student Marks Obtained Total Marks %
1 Pattanshetti Swapnil Dhanappa 1156 1600 72.25
2 Ghate Prathamesh Rajkumar 1136 1600 71.00
3 Billur Shivkumar Gurubasu 1101 1600 68.81

Class – S.E.Mechanical (C)

Rank Name of Student Marks Obtained Total Marks %
1 Patil Virendra Prakash 1111 1600 69.44
2 Ghunake Akshay Sambhaji 1057 1600 66.06
3 Shinde Pankaj Manohar 1041 1600 65.06

Class – S.E.Mechanical (D)

Rank Name of Student Marks Obtained Total Marks %
1 Mane Rushikesh Bhagwat 1001 1600 62.56
2 Jagtap Akshay Anil 994 1600 62.13
3 Patil Digvijay Ramchandra 961 1600 60.06

B.E.MECHANICAL DIVISION A

Rank Name of Student Marks Obtained Total Marks %
1 Shende Shrinath Purushottam 1246 1600 73.29
2 Kulkarni Tejas Sachin 1237 1600 72.76
3 Rajoba Shubham Kishor 1230 1600 72.35

B.E.MECHANICAL DIVISION B

Rank Name of Student Marks Obtained Total Marks %
1 Sardeshmukh Dhanraj Sudarshan 1231 1600 72.41
2 Lidhade Shubham Baleso 1205 1600 70.88
3 Kesari Shivam Shilbhadra 1200 1600 70.59

T.E.MECHANICAL DIVISION A

Rank Name of Student Marks Obtained Total Marks %
1 Karmarkar Aditya Prasad 1146 1600 71.63
2 Chavan Priyanka Gajanan 1122 1600 70.13
3 Patil Amol Raosaheb 1118 1600 69.88

T.E.MECHANICAL DIVISION B

Rank Name of Student Marks Obtained Total Marks %
1 Mhetre Priyanka Tammanna 1237 1600 77.31
2 Mali Pramod Raghunath 1204 1600 75.25
3 Salunkhe Kishori Balasaheb 1201 1600 75.06

T.E.MECHANICAL DIVISION C

Rank Name of Student Marks Obtained Total Marks %
1 Salunkhe Pradip Dashrath 1104 1600 69.00
2 Mane Arjun Babasaheb 1098 1600 68.63
3 Mendgule Prasad Uday 1073 1600 67.06

S.E.MECHANICAL DIVISION A

Rank Name of Student Marks Obtained Total Marks %
1 Bhosale Bapuso Pandurang 1214 1600 75.88
2 Patil Dnyaneshawar Bhagawant 1150 1600 71.88
3 Inamdar Tejas Dilip 1136 1600 71.00

S.E.MECHANICAL DIVISION B

Rank Name of Student Marks Obtained Total Marks %
1 Bagwan Sakib Abdulmajid 1135 1600 70.94
2 Kore Sachin Babaso 1124 1600 70.25
3 Gije Rushikesh Subhash 1088 1600 68.00

S.E.MECHANICAL DIVISION C

Rank Name of Student Marks Obtained Total Marks %
1 Bhosale Manoj Sopan 1105 1600 69.06
2 Gaikwad Sagar Balasaheb 1080 1600 67.50
3 Kale Aditya Avinash 1057 1600 66.06

S.E.MECHANICAL DIVISION D

Rank Name of Student Marks Obtained Total Marks %
1 Ghode Sachin Raosaheb 1081 1600 67.56
2 Shinde Nilesh Vilas 972 1600 60.75
3 Pawar Abhijeet Tanaji 945 1600 59.06

B.E.MECHANICAL DIVISION A

Rank Name of Student Marks Obtained Total Marks %
1 Soudagar Rohini Rajaram 1285 1700 75.59
2 Gavali Vikas Krishnat 1270 1700 74.71
3 Awati Saurabh Dilip 1252 1700 73.65

B.E.MECHANICAL DIVISION B

Rank Name of Student Marks Obtained Total Marks %
1 Vyavahare Pranav Abhay 1307 1700 76.88
2 Patil Chaitanya Tukaram 1286 1700 75.65
3 Patil Aniket Rajabapu 1260 1700 74.12

T.E.MECHANICAL A

Rank Name of Student Marks Obtained Total Marks %
1 Patil Swapnil Sanjay 1206 1750 68.91
2 Devkate Archana Babasaheb 1188 1750 67.89
3 Kulkarni Tejas Sachin 1187 1750 67.83

T.E.MECHANICAL B

Rank Name of Student Marks Obtained Total Marks %
1 Lidhade Shubham Baleso 1199 1750 68.51
2 Nalawade Karan Ramesh 1160 1750 66.29
3 Patil Prasad Prakash 1156 1750 66.06

S.E.MECHANICAL A

Rank Name of Student Marks Obtained Total Marks %
1 Dharne Siddharth Bhiva 1157 1600 72.31
2 Karmarkar Aditya Prasad 1146 1600 71.63
3 Jamdade Swapnil Annasaheb 1109 1600 69.31

S.E.MECHANICAL B

Rank Name of Student Marks Obtained Total Marks %
1 Mhetre Priyanka Tammanna 1234 1600 77.13
2 Mane Yogesh Arjun 1214 1600 75.88
3 Salunkhe Kishori Balasaheb 1209 1600 75.56

S.E.MECHANICAL C

Rank Name of Student Marks Obtained Total Marks %
1 Kedge Abhijeet Yashwant 1075 1600 67.19
2 Mane Arjun Babasaheb 1057 1600 66.06
3 Mendgule Prasad Uday 1030 1600 64.38
YEAR Name of Student Percentage Marks
2006 Sutar Sunil Suresh 75.27%
2007 Patil DipaliAjit 76.24%
2008 AlageSurajmallapa 76.36%
2009 KoliUmeshJagganath 76.30%
2010 Latwade Satish Anil 75.15%
2011 WaniSawanAnilchandra 75.76%
2012 Jadhav Kiran Maruti 72.41%
2013 MagdumRohitRaosaheb 75.41%
2014 GosaviAmeyShirish 72.12%
2015 Vyavahare Pranav Abhay 76.88%
2016 LoharRohiniChandrakant 74.88%
SR.NO Name Current Designation
1. ShaileshPowdwal Associate Vice-President,Mphasis Corp. USA.
2. Dr. S.M.Sawant Dean, Faculty of Engg, Shivaji University,
3. SayajiYesugade CEO, KBL, Kolhapur Steel Plant
4. Sudhir Agarwal G.M., Factory Operations, PHILIPS India.
5. SukumarBaragale Business Head, Ind.& Heavy Engg., Defiance Tech. Ltd(Hinduja Group)
6. Sameer Chavan Design Manager, Intel IndiaTech. Ltd.B’alore.
7. Dr. Vinayak Kulkarni Professor, Department of mechanical Engineering, IIT,Guwhati.
8. MrChakorLokur Chief Engineer, Merchant Navy
9. Raviraj Rodrigues G.M. Supply Chain Operations at 3M India Ltd.
10. YogeshSajanikar Software Technology Consultant