Degree Chemical Engineering : Achievements

EVENTS ORGANIZED IN THE DEPARTMENT:

Year

Name of Student

University Rank

2015-16

Patil Akash Anandrao

Fourth

Varekar Shubham Satish

Seventh

Patil Ashish Bajirao

Tenth

2014-15

Patil    Snehal Nagnath

Third

Potdar Sumit Sanjay

Fifth

Ms. Shende Snehal  Shivaji

Sixth

Kumbhar Krishnadev Shivaji

Seventh

Fadatare Santosh Mahipathi

Eight

Kate Ganesh Pitambar

Ninth

Shinde Nikhil Sunil

Tenth

2013-14

Vante  Mahesh Mahadhavrao

First

Ingale Sagar Suryakant

Third

Bhosale Abhijeet Sambhaji

Forth

Students Achievement 2015-2016

Sr. No. Name of Student Event College Prize
1 Miss Sanadi Taslim Master Presenter 2K15 SIT, Yadrav Winner
2 Mr Prakash Kumbhar Master Presenter 2K15 SIT, Yadrav Winner
Sr No Name of Student Event College Prize
1. Mr Rohit Chavan NIRMITI 2015 Paper PVPIT, Budhagaon 2nd  Rank
2. Miss Sukanya Patil NIRMITI 2015 Green tech PVPIT, Budhagaon 1st Rank
3 Miss Varsha Gaikwad NIRMITI 2015 Green tech PVPIT, Budhagaon 1st Rank
4 Mr  Prakash Kumbhar NIRMITI 2015 Green tech PVPIT, Budhagaon 3 rd Rank
5 Miss Sanadi Taslim NIRMITI 2015 Green tech PVPIT, Budhagaon 3 rd Rank
6 Mr Abhijeet Bhosale NIRMITI 2015 Green tech PVPIT, Budhagaon 3 rd Rank
7 Mr Sagar Ingale NIRMITI 2015 Green tech PVPIT, Budhagaon 3 rd Rank
8 Mr Mahesh Vante NIRMITI 2015 Green tech PVPIT, Budhagaon 1st Rank
9 Mr Prasad Moruskar NIRMITI 2015 Green tech PVPIT, Budhagaon 1st Rank
10 Mr Abhijeet Bhosale NIRMITI 2015 Green tech PVPIT, Budhagaon 2nd Rank
11 Mr Balasaheb Bochare NIRMITI 2015 Green tech PVPIT, Budhagaon 2nd Rank
Sr No Name of Student Name of Event Organized By Recognition Award received
1. Chaitanya Mali Project Competition (TECHFEST) DOT, Kolhapur 1st prize
2. Tousif Chamansheikh Project Competition (TECHFEST) DOT, Kolhapur 1st prize
3 Imran Momin Project Competition (TECHNOCHEM) DYPCET. Kolhapur Winner
4 Vishnu Nimarge Project Competition (TECHNOCHEM) DYPCET. Kolhapur Winner
5 Somnath Tarade Project Competition (TECHNOCHEM) DYPCET. Kolhapur Winner
6 Krishna Kumbhar Project Competition (TECHNOCHEM) Winner
7 Swati Salokhe Replica (NIRMITI) PVPIT, Budhgaon 3rd Prize
8 Galgali Ankita Nirmiti-Paper presentation PVPIT, Budhgaon 2nd Prize
9 Rushiraj Patil Nirmiti-Greentech PVPIT, Budhgaon 3rd Prize
10 Rahul Patil Nirmiti-Greentech PVPIT, Budhgaon 3rd Prize
11 Sagar Ingale Nirmiti-Paper presentation PVPIT, Budhgaon 3rd Prize
12. Abhijeet Bhosale Nirmiti-Paper presentation PVPIT, Budhgaon 3rd Prize
Sr No Name of Student Event College Recognition Award received
1. Imran Patel Eureka Jydnasa Paper presentation TKIET, Warnanagar 1st prize
2. Imran Patel Eureka & Jydnasa Paper presentation TKIET, Warnanagar 2nd prize
3. Ankita Galgali Eureka & Jydnasa Paper presentation TKIET, Warnanagar 1st prize
4. Ankita Galgali Eureka & Jydnasa Paper presentation TKIET, Warnanagar 2nd prize
5. Imran Patel Creation-Paper Presentation SB, Miraj 3rd prize
Sr No Name of Student Name of Event Organized By Recognition Award received
1. Uppin Swati. Young Innovators Choice ICT, Mumbai. 2nd prize
2. Imran Patel Quist-Paper presentation KBP,Satara 3rd prize
3. Imran Patel Cynosure Imperial College,Pune 1st prize
4. Ankita Galgali Quist-Paper presentation KBP,Satara 3rd Prize
5. Ankita Galgali Cynosure Imperial College, Pune 1st prize